Субота, 10 червня 2017 00:00

«Голос Вогню» - театр вокальних імпровізацій

Автор 

Музика має висікати вогонь з людських сердець

Людвіг ван Бетховен

Відоме прислів’я можна перефразувати так: «Скажи мені, яку музику ти слухаєш і я скажу, хто ти». Справді, людям подобається те, що найбільше імпонує їхньому внутрішньому «Я». Є звуки, які зустрічаємо повсюдно, майже на кожному кроці, а є такі унікальні жанри, відкриття яких стає справжньою подією, а то й переломним моментом життя.

 

Вже багато років DUO ZIKR і Театр «Голос Вогню» дарують своїм слухачам надзвичайні емоції.

«Голос Вогню» - театр вокальних імпровізацій. Виступав з симфонічним оркестром та провів понад півсотні концертів в Україні та за кордоном. DUO ZIKR існує вже 25 років. Їхні концерти з успіхом проходили в США, Ізраїлі, Франції, Італії, Словаччині, Чехії, Росії, Україні, Гонконзі, Австралії та інших країнах.

У перекладі з арабської Zikr означає: розмова з богом, «мистецтво таємного і відвертого». У своїй творчості колективи поєднують суфійський зікр, камерний і народний вокал, тибетську мантрова вокальну техніку, тувинський горловий спів, православне радіння і класичний вокал

Це важко пояснити словами, це треба почути. Як зрозуміли, головним засобом відтворення звуку є сама людина. 

Та це ще не всі сюрпризи, які приготували для нас виконавці. Детальніше в інтерв’ю з учасником гурту – Сергієм Пономарчуком.

Познайомте читачів зі складом гурту

Засновник і головний режисер нашого театру - Ігор Миколайович Калінаускас (Сілін) - соліст "Дуету Зікр" ("Duo Zikr"), відомий психолог, автор багатьох книжок, театральний режисер, митець. Наш художній керівник, солістка "Duo Zikr" і муза нашого театру - Ольга Ткаченко. Саме завдяки її терпінню і наполегливій праці театр існує і розвивається. Наш головний хормейстер, колишній учасник гурту "Man Sound", найдосвідченіший в музиці - В'ячеслав Рубель. Другий наш хормейстер, екс-соліст гурту "JazzexBand" - Павло Москаленко. Імпозантний бородач - справжній мачо - Роман Мороз. Цей, із хитрою посмішкою - Олексій Фіщук. Ось Роман Мамонтов - героїчний тенор і режисер нашої вистави "Возлюби". І я - Сергій Пономарчук.

Чи згодні ви з тим, що музика це – магія?

Так, музика часто має магічний вплив! У всі часи, у всіх краях, цей зв'язок дуже тісний. Йдеться про те, що жодним іншим чином не можна пояснити вплив певної музики на окрему особистість, на стадіон, на цілі покоління людей, а інколи й на весь світ, що триває тисячі років. Знаєте, як про людей, хто травами лікує, кажуть: "Сила не в траві, сила у травнику", із музикою те саме. У творах Толкієна музика - це основа магії. Індуси вважають, що світ народився із звуку "ОМ". У Біблії сказано "Спочатку було Слово", тобто вібрація, структурована певним чином. І це не випадково. Навіть нежива природа вібрує кожним своїм атомом, а живі істоти - тим більш. І завдяки музиці (вібраціям), можна передавати свої почуття іншім людям і навіть цілому світу. Якщо музика глибоко торкається струн вашої душі, то це і є - магія.

Коли ви вперше дізналися про такий жанр і спробували себе в ньому?

Починаючи з 2004 року мене чомусь зацікавили мантри та інші молитовні звукові практики. У 2005 році я вперше дізнався про існування такого незвичного дуету і, як виявилося згодом, цілого культурного та мистецького напрямку. Того ж року я потрапив на концерт і відтоді брав участь у вібраційних співах, які виконували учасники "Дуету Зікр". Аж поки у 2007-му не потрапив до першого складу створеного театру, а згодом - до теперішнього, професійного, що отримав назву "Голос Вогню".

Роман Мамонтов: "У 2005 році у Кривому Розі я працював у театрі музично-пластичних мистецтв "Академія руху". Під керівництвом Олександра Бельського наш колектив працював над виставою "Реквієм" за мотивами твору В.Бикова "Альпійська балада". У виставі використовувалась музика "Duo Zikr", а саме композиції с першого альбому "Голоси". Я та мої колеги були, м’яко кажучи, вражені, коли перший раз почули спів Ігоря Сіліна та Ольги Ткаченко. Музика вразила своїм неординарним звучанням, силою та містичною основою. Минуло 7 років. Після прослуховування у місті Києві я почав працювати в цьому колективі".

Павло Москаленко: «Вперше я почув цю музику у живому виконанні "Дуо Зікр" на концерті в Одеській філармонії. Це дуже незвичайна, красива старовинна будівля. І я пам'ятаю той концерт, музика мене вразила! І навіть не тим, що вона була незвична, а я слухав її в перший раз. Ні! Я відчув, що десь її чув, можливо, в дитинстві від своєї мами, коли вона співала мені колискові, а може, це було на природі, коли я сидів на березі річки і прислухався до мелодійного звуку води, шуму вітру... Мелодії переплітаються, поринають вгору, тремтять, замовкають, а наступного моменту розриваються громом і всередині все завмирає! А потім мелодія нагорі, тихо і проникливо, неначе голос найріднішої людини, що зустрічає тебе після довгої розлуки... Все є в цій музиці, просто треба прислухатися і відчути!".

Як ви думаєте, що чекають люди приходячи на ваші концерти?

Кожна людина прагне отримати нові емоції і враження, можливо, почути знайомі мотиви, близькі її внутрішньому світу. Те, що ми робимо, - більше, ніж просто музика. Це - звуки, які об'єднані між собою в мелодії іноді дуже незвичайні, іноді хаотичні, які дисонують гармонії, а в наступний момент змінюються хоральним звучанням, що нагадує церковний спів. Варіантів може бути безліч, звуки - як живий калейдоскоп. Це все створює неповторну атмосферу живого звучання, проникає і заповнює душу людини. Особливо таку музику відчувають слухачі, які не є музикантами за професією. В них немає фільтра "як повинно бути". Хоча і музиканти часто захоплюються нашою музикою. Вони підходять, розповідають цікаві речі про те, які образи і картинки вони бачили під час концерту!

Невдовзі ви порадуєте шанувальників своїм альбомом?

Так. Саме зараз ми працюємо у студії звукозапису і плануємо найближчим часом випустити такий альбом.

Напевно, кожен концерт приносить особливі враження?

Безперечно, кожен концерт є унікальним і для нас, і для слухачів. Ти ніби заглиблюєшся у свій внутрішній світ і дізнаєшся щось нове, потаємне, сягаєш нових глибин та просторів. Кожна тема є картиною, що малюється он-лайн, зараз і тепер, і якщо людина -це всесвіт, то тут відбувається їхнє поєднання з присутніми в залі.

Ви використовуєте тіло як інструмент творення звуку. Тоді напевно у кожної людини унікальне звучання?

Кожна людина - це музика! Це - спiв свiту та всесвiту в думках, в душах та людських пориваннях . Треба тiльки вiдкрити в собі це джерело. А наші концерти допомагають розкритися через музику нашого колективу, нашого спiву, нашоi энергетики.

Класичні і народні інструменти поєднуються з людським виконанням. А що ви скажете про поєднання вашого співу з електроною музикою?

Так, ми експериментуємо, додаємо нове звучання в наші композиції. Такі інструменти як перкусії, клавішні, орган, струнні - все це розширює "палітру" звучання. А музичні альбоми з нашою солісткою Ольгою Ткаченко - "Ocean і Magic river" - це взагалі щось неймовірне! Електронна сучасна музика в поєднанні з унікальною вокальною технікою звучить бездоганно, можна слухати і насолоджуватися нескінченно довго! В подальших планах є ідеї, які ми хочемо втілити в цій сфері спільно з хлопцями з театру "Голос Вогню" ("Firevoice").

В'ячеслав Рубель (бас), Павло Москаленко (тенор), Роман Мамонтов (тенор), Роман Мороз (баритон), Сергій Пономарчук (бас), Олексій Фіщук (баритон). Художній керівник - Ольга Ткаченко (солістка DUO ZIKR) Хормейстер - В'ячеслав Рубель (екс-соліст "MAN SOUND") Хорестмейстер - Павло Москаленко (екс-соліст "JazzexBand")

 

 

Наскільки важливо для вас відкритися українському слухачеві?

Ні для кого не секрет, що українці – найбільш співуча нація, а український слухач вихований на чарівному розмаїтті наших народних пісень. Тому для нас є великою честю співати та розділяти глибину своїх переживань з українським слухачем. Оскільки, ми є одна з найгостинніших націй, то разом із співвітчизниками нас слухають багато гостей з різних куточків світу. Під час своїх концертів ми звертаємося до душ наших слухачів, тому кожна людина може поринути у нескінченний океан своїх відчуттів за допомогою нашої музики. До речі, ми імпровізуємо, творимо просто під час своїх концертів. Часто буває так, що після закінчення концерту деякі люди залишаються у залі та ще довго насолоджуються тим простором, який відкрився для них під час нашого виступу. І ми радіємо з того, що можемо представляти свою країну таким унікальним сучасним мистецтвом багатоголосного вібраційного співу, розкриваючи безмежні, потаємні глибини людської душі.

За допомогою музики ви вдало передали емоції у виставі за творами Лесі Українки. Як вам такий досвід?

Можна сказати, що завдяки "Возлюби", ми отримали великий досвід, адже повернулися до коренів нашого мистецтва. "Дует Зікр і вся техніка free voice свого часу виникли саме із театру. З експерементального, унікального театру переживань, в якому, так само як і в "Зікрі", форма і "канонічність" мистецького виразу другорядні, а зміст і енергетика - на першому плані.

Чи плануєте нові музичні вистави?

Зараз для нас приорітетними є імпровізаційні концерти. Проте плануємо і вже більше півроку займаємось підготовкою нової вистави. Але вона ще не готова, тому поки що не будемо повністю "зривати завісу".

Невдовзі ви порадуєте шанувальників своїм альбомом?

Так. Саме зараз ми працюємо у студії звукозапису і плануємо найближчим часом випустити такий альбом.

Ваші виступи нагадують співи шаманів і церковний хор. Чи можна сказати, що музика, так само як віра, дає людині мир та самопізнання?

Шаманські співочі техніки вивчали свого часу наші вчителі - "Дуо Зікр", більшість же наших хлопців чимало співали, а дехто і зараз співає у церквах. Тому це, звісно, відбивається у нашій творчості. Стосовно самопізнання, то сприйняття музики, так само як і будь чого іншого, віддзеркалює світ людини і може бути базою для пізнання себе. Але кожен, хто може, на власний розсуд вирішує якою своєю стороною цікавитися саме зараз: чи піти на футбол, чи на шаманський спів, чи увімкнути серіал, чи потрапити у простір власної душі на концерті "Дуету Зікр" і театру "Голос Вогню".

 

Приємна новина для тих, хто зацікавився творчістю DUO ZIKR і «Голос Вогню».

11 червня ви матимете можливість наживо почути те, що неможливо передати словами, те що дарує нам крила.

Концерт так і називається: «Декілька слів про душу».

Приходьте о 19:30 у Греко-католицький кафедральний собор за адресою: м. Київ, вул. Микільсько-Слобідська, 5 (станція метро «Лівобережна»)

Замовлення запрошень: +380 (67) 409-78-13; +380 (50) 918-62-84.

«Імпровізаційна форма виконання дає нам свободу пошуку нових засобів музичної виразності, допомагає глибоко відчути і яскраво передати образи, що народжуються в душі, і разом зі слухачем зануритися у простір музики. Назва концерту - «Декілька слів про душу» - говорить сама за себе. Це спроба доторкнутися до найінтимніших переживань людини, тема яких ніколи не втратить свою актуальність - життя, сяйво прозріння, радість, вічність і піднесення духу!», - учасники Театру «Голос Вогню».

Прочитано 187 разів Останнє редагування Субота, 10 червня 2017 12:45
Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі